2015 NATIONAL ACADEMIC CHAMPIONSHIP

 

Washington Preliminary Rounds

Middle School/Junior High contests are shaded in yellow.  Reading the schedule: Opponents are in the same column, not the same row. In the first match, East Coweta JV plays Jenks JV, not Harrison JV-A.

FRI.
5/29

Magnolia C
CB



Hickory

VB



Chestnut
EA



Poplar
AP



Walnut A
JR



Walnut B

BB

 

8:30

East Coweta JV

305

Harrison JV-A

230

Coatesville

175

West Chester East JV        

215

Collinsville Varsity

110

WC East Varsity

350

 

Jenks JV

100

Orange Glen JV

140

Bennett

380

North Forsyth JV

160

James Island

180

Hudson Falls

150

9:00

Ocosta

205

Gretna

205

Watson Chapel JHS

140

Arnold Magnet

210

Leedey

225

Sandy Run 7

180

 

Lakeland

245

Red Bud

255

Warren A

300

Warren C

130

Warren B

110

Leonia

190

9:30

Pinewood Prep

90

Coatesville

350

Ysleta

220

Bennett

325

Bishop Garrigan

120

Valhalla

195

 

Jenks Varsity A

405

Jenks Varsity B

215

Batavia

190

El Paso

205

Harrison Varsity

350

Bayfield

200

10:00

Soap Lake

145

Morrilton

220

West Chester East JV        

345

North Forsyth JV

135

WC East Varsity

180

Collinsville Varsity

125

 

Bolles

300

Hudson Falls

215

Jenks JV

165

Harrison JV-B

155

Bennett

400

Hastings

310

10:30

Leonia

320

Ocosta

150

Gretna

220

Red Bud

105

Lakeland

265

Sandy Run 8

235

 

Fillmore Middle

120

Watson Chapel JHS

300

Arnold Magnet

270

Warren A

235

Warren B

150

Warren C

230

11:00

Coatesville

240

Fillmore High

154

N Forsyth Varsity

255

Bishop Garrigan

100

Valhalla

260

Bennett

350

 

Coronado B

235

Coronado A

335

Harrison Varsity

295

Palisade

255

Fairfield

190

Watson Chapel HS

175

11:30

Middletown

170

Pinewood Prep

120

Morrilton

235

Briarcliff A

285

El Paso

230

Harrison JV-A

250

 

James Island

195

Hastings

335

Soap Lake

130

Bayfield

215

Batavia

165

North Forsyth JV

20

1:00

Bennett

365

Coronado B

215

Coronado A

400

Briarcliff B

305

Soap Lake

130

Kenston

220

 

Collinsville Varsity

60

Bolles

155

Saratoga Springs

235

Valhalla

160

St. Mark’s

260

Kremlin-Hillsdale

80

1:30

White Plains A

240

Byram Hills A

255

Owosso

180

Pocono West

245

Briarcliff A

270

Batavia

220

 

Watson Chapel HS

210

James Island

205

Bayfield

175

Morrilton

180

Palisade

240

Kenston

155

2:00

White Plains B

170

Byram Hills B

200

Coronado B

270

Coronado A

320

Briarcliff B

280

Wayne Hills

215

 

Kenston

225

Bennett

275

Central Bucks East A

160

Central Bucks East B

160

Kremlin-Hillsdale

145

St. Mark’s

220

2:30

Wynne JV

150

Collinsville JV

220

Pinewood Prep

155

Harrison JV-B

W

Parkland

190

Soap Lake

175

 

Jenks JV

185

East Coweta JV

240

El Paso

200

Orange Glen JV

F

Pocono West

215

Bishop Garrigan

145

3:00

Kremlin-Hillsdale

120

Briarcliff A

380

White Plains A

405

Byram Hills A

255

Wayne Hills

165

Harrison Varsity

310

 

West Boca

240

Pocono West

130

Wilson

120

Coronado B

220

Coronado A

335

Hastings

210

3:30

Central Bucks East B

235

Briarcliff B

200

White Plains B

165

Byram Hills B

245

Smithtown West

295

Smithtown East

115

 

Wilson

240

James Island

245

El Paso

315

Batavia

240

Watson Chapel HS

180

Central Bucks East A

365

4:00

St. Mark’s

250

Collinsville Varsity

90

White Plains A

310

Wayne Hills

215

Byram Hills A

250

Saratoga Springs

330

 

Bayfield

215

Ysleta

175

Parkland

220

Hudson Falls

175

South Glens Falls

225

Kenston

110

4:30

Smithtown West

285

Smithtown East

280

White Plains B

290

Pinewood Prep

165

Byram Hills B

215

Batavia

155

 

El Paso

265

Jenks Varsity A

225

Jenks Varsity B

130

Harrison Varsity

320

Saratoga Springs

300

Wilson

275

5:00

Fossil Ridge JV-A

215

Fossil Ridge JV-B

170

Fossil Ridge Varsity

95

Harrison JV-A

240

Harrison JV-B        

215

West Boca

325

 

Collinsville JV

225

Wynne JV

205

Kremlin-Hillsdale

235

East Coweta JV

135

Jenks JV

300

N Forsyth Varsity

190

5:30

Owosso

210

Arnold Magnet

250

Smithtown West

295

Smithtown East

290

Central Bucks East B

215

Central Bucks East A

200

 

Batavia

165

Watson Chapel JHS

155

Bolles

225

Fairfield

125

Morrilton

220

N Forsyth Varsity

225

6:30

Smithtown East

150

Middletown

280

Yorktown

280

Coatesville

300

Fillmore High

110

Fossil Ridge JV-A

255

 

Briarcliff A

345

Bolles

190

Parkland

265

Fossil Ridge Varsity

125

Smithtown West

380

Harrison JV-B        

240

7:00

Ysleta

175

Fossil Ridge JV-A

300

North Forsyth JV

80

Collinsville JV

220

Harrison JV-A

290

Byram Hills B

225

 

Briarcliff B

390

Orange Glen JV

150

East Coweta JV

360

Wynne JV

245

Fossil Ridge JV-B

200

Fillmore High

275

7:30

East Coweta JV

165

Owosso

150

Wayne Hills

250

Hastings

215

Coatesville

175

Byram Hills A

265

 

Fossil Ridge JV-B

160

Middletown

225

Fairfield

130

Yorktown

205

West Boca

230

Fossil Ridge Varsity

145

8:00

Parkland

230

Watson Chapel JHS

135

Saratoga Springs

295

Smithtown East

230

Smithtown West

265

 

 

 

South Glens Falls

240

Lakeland

280

Valhalla

255

Collinsville Varsity

105

Coronado B

230

 

 

8:00 in Magnolia C – “Who Wants to Be a Game Show Host” – all are welcome, but only graduating seniors may audition for a job moderating at next year’s Nationals.  Coaches may sign up to play the game while the students read the questions.  Sign-up sheets for both are at the table in Magnolia C

SAT.
5/30

Magnolia C
CB



Hickory

VB



Chestnut
EA



Poplar
AP



Walnut A
JR



Walnut B

BB

 

8:30

Johnson County

330

Woodland

420

Leedey

W

Gretna

190

Sandy Run 8

155

Red Bud

330

 

Warren C

160

Arnold Magnet

145

Watson Chapel JHS

F

Leonia

305

Warren A

365

Warren B

165

9:00

Hudson Falls

220

Saratoga Springs

230

Bishop Garrigan

210

Parkland

140

James Island

175

 

 

 

Ysleta

175

Jenks Varsity A

255

El Paso

230

Wilson

140

Coronado A

350

 

 

9:30

Warren B

200

Fillmore Middle

90

Johnson County

360

Red Bud

220

Sandy Run 7

165

Gretna

205

 

Woodland

265

Warren C

265

Ocosta

175

Lakeland

300

Arnold Magnet

280

Warren A

215

10:00

Fossil Ridge Varsity

135

Harrison JV-A

230

Fossil Ridge JV-A

240

Fossil Ridge JV-B

230

Harrison JV-B        

205

Wilson

165

 

Jenks Varsity B

230

Jenks JV

155

Wynne JV

295

North Forsyth JV

110

Collinsville JV

235

Jenks Varsity A

285

10:30

Woodland

225

Sandy Run 7

225

Johnson County

245

Sandy Run 8

200

Gretna

255

 

 

 

Leedey

195

Fillmore Middle

175

Lakeland

240

Leonia

265

Ocosta

190

 

 

11:00

Wayne Hills

185

Fossil Ridge Varsity

180

Fossil Ridge JV-A

220

 

 

Pinewood Prep

F

Fossil Ridge JV-B

210

 

Harrison Varsity

310

Valhalla

240

East Coweta JV

295

 

 

Hudson Falls

W

Collinsville JV

170

11:30

Gretna

280

 

 

Fillmore Middle

205

Sandy Run 7

200

Woodland

325

Ocosta

245

 

Lakeland

140

 

 

Leedey

230

Johnson County

270

Sandy Run 8

195

Red Bud

215

1:00

Harrison JV-A

185

Briarcliff B

380

Orange Glen JV

160

Fossil Ridge JV-B

275

Fossil Ridge Varsity

110

Morrilton

215

 

Fossil Ridge JV-A

265

Bishop Garrigan

115

Jenks JV

260

West Chester East JV        

160

WC East Varsity

400

Palisade

275

1:30

Byram Hills A

175

Briarcliff A

220

Ysleta

120

White Plains A

420

Jenks Varsity A

305

Central Bucks East B

135

 

Coronado A

340

Harrison Varsity

355

Central Bucks East A

355

Jenks Varsity B 

40

Hastings

255

Coronado B

315

2:00

Byram Hills B

220

Smithtown East

215

Smithtown West

205

Collinsville Varsity

F

Wynne JV

255

Harrison JV-B

180

 

Bishop Garrigan

215

Watson Chapel HS

235

WC East Varsity

295

Parkland

W

Orange Glen JV

130

West Chester East JV        

280

2:30

Woodland

300

Sandy Run 8

355

Leonia

270

Sandy Run 7

135

Johnson County

245

Fillmore Middle

205

 

Warren A

165

Warren B

85

Warren C

155

Ocosta

195

Leedey

195

Watson Chapel JHS

130

3:00

Morrilton

215

Wayne Hills

300

Byram Hills A

330

West Boca

280

Kenston

105

Briarcliff A

390

 

Central Bucks East A

280

Central Bucks East B

135

Hudson Falls

60

Soap Lake

120

Wilson

320

South Glens Falls

115

3:30

Orange Glen JV

25

Fillmore High

220

Byram Hills B

155

Ysleta

190

White Plains B

275

Briarcliff B

W

 

West Chester East JV

280

WC East Varsity

275

Jenks Varsity A

350

Jenks Varsity B

120

Yorktown

205

Pinewood Prep

F

4:00

Sandy Run 8

215

Sandy Run 7

210

Fillmore Middle

90

Leedey

220

Woodland

305

Johnson County

340

 

Red Bud

155

Warren B

190

Warren A

305

Warren C

190

Leonia

320

Arnold Magnet

205

4:30

Valhalla

305

Soap Lake

225

West Boca

270

White Plains A

310

Palisade

215

Yorktown

350

 

Pocono West

230

Fairfield

240

St. Mark’s

230

Owosso

260

South Glens Falls

260

Middletown

190

5:00

WC East Varsity

320

Central Bucks East B

170

Central Bucks East A

340

Kremlin-Hillsdale

140

Collinsville JV

F

N Forsyth Varsity

270

 

Hastings

180

Bayfield

245

Watson Chapel HS

90

Jenks Varsity B

270

West Chester East JV

W

South Glens Falls

245

5:30

Yorktown

230

Pocono West

180

Kenston

215

St. Mark’s

205

Fairfield

155

White Plains A

225

 

South Glens Falls

210

Palisade

365

Fillmore High

205

Middletown

200

Owosso

250

Coatesville

235

7:00

Kremlin-Hillsdale

160

Yorktown

 

White Plains B

195

Bolles

275

Owosso

240

North Forsyth JV

155

 

N Forsyth Varsity

305

West Boca

 

Middletown

245

James Island

210

Saratoga Springs

295

Wynne JV

245

7:30

Palisade

240

 

 

St. Mark’s

155

Watson Chapel HS

240

Bayfield

175

White Plains B

255

 

Fairfield

230

 

 

N Forsyth Varsity

295

Fillmore High

175

Bolles

290

Pocono West

185

Playoff schedules should be available by 9:00 p.m., posted outside Magnolia C.