2015 NATIONAL ACADEMIC CHAMPIONSHIP

Middle School/Junior High contests are shaded in yellow.  Reading the schedule: Opponents are in the same column, not the same row. In the first match, Lovejoy plays Cotter Varsity, not Conway JV-A.

New Orleans Preliminary Rounds

SAT.
5/23

Dauphine
CB



Fulton
JR



Cotton Mill
EA



Bienville
SS



Antonine
SM/CO

 

8:30

Fruita Monument

240

Conway JV-A

155

Clarksville

160

Altamont JV B

135

Orlando Christian

110

 

Cotter Varsity

165

Cotter JV

135

Buckhorn

205

Conway JV-B

200

Altamont MS

220

9:00

Sparkman B

115

Sparkman A

375

Jackson Prep Varsity

250

McKenzie

60

Anchorage

140

 

Conway Varsity

235

Cotter Varsity

150

Lovejoy

290

Clarksville

245

Pulaski Academy

275

9:30

Sutton A

335

Sutton B

210

Pulaski Heights

210

Mount de Sales

325

Goshen

125

 

St. Dominic

120

Paideia A

230

Paideia B

170

Lux

155

Pulaski Academy
300

10:00

Subiaco

210

Lovejoy

175

Conway JV-A

190

Fruita Monument

180

CBC-JV

160

 

Buckhorn

255

Lamar

265

Altamont JV B

275

Buffalo Island

100

Gadsden JV

205

10:30

Clarksville

190

Buffalo Island

150

Conway Varsity

380

Jackson Prep Varsity

275

Altamont JV A

245

 

Pingry B

185

Interstate 35

230

Ringling

80

McKenzie

80

Conway JV-B

170

11:00

Mount de Sales

265

Anchorage

295

Paideia B

210

Paideia A

365

St. Dominic

155

 

Liberty

235

Challenger

250

Pulaski Academy

295

Orlando Christian

130

St. Ignatius

380

11:30

Bayside Varsity

290

Pingry B

105

Sparkman A

310

Conway JV-B

245

N Little Rock
185

 

Ringling

20

Powdersville

285

McKenzie

45

Bayside JV

110

Jackson Prep Varsity

230

1:00

Lamar

100

Lusher Varsity

370

Pingry A

415

Conway Varsity

305

Subiaco

275

 

Sparkman A

195

Algona

175

N Little Rock

140

Bayside Varsity

155

St. Martin’s

195

1:30

St. Mary Nativity

200

Sutton A

420

Sutton B

380

St. Dominic

200

Lusher MS

225

 

Evergreen

120

Chaffin B

160

Chaffin A

165

Paideia A

280

Paideia B

235

2:00

Cotter Varsity

115

Cotter JV

125

Bayside JV

100

Pingry B

295

Bayside Varsity

240

 

McKenzie

105

Gadsden JV

220

Altamont JV A

300

Interstate 35

100

Pingry A

290

2:30

Jackson Prep MS

325

St. Mary Nativity

160

St. Dominic

145

Sutton A

290

Sutton B

380

 

Chaffin B

90

Chaffin A

245

Challenger

245

Pulaski Heights

230

Grove

130

3:00

CBC-JV

230

McKenzie

175

Bayside Varsity

245

Fruita Monument

185

Lusher Varsity

290

 

Bayside JV

150

Lovejoy

205

Sparkman B

115

Algona

170

Pingry B

205

3:30

Paideia B

265

St. Mary Nativity

100

Sutton A

315

Sutton B

315

Paideia A

250

 

Chaffin A

210

Pulaski Heights

370

Liberty

255

Harding

215

Anchorage

300

4:00

Buffalo Island

160

Sumner Hill JV

210

Fruita Monument

95

Cotter Varsity

165

Bayside JV

185

 

Algona

210

CBC-JV

140

Lusher Varsity

415

Jackson Prep Varsity

260

Cotter JV

175

4:30

Heber Springs MS

125

Jackson Prep MS

365

Orlando Christian

210

Altamont MS

145

Morgan

190

 

Harding

250

Evergreen

130

Goshen

135

Mount de Sales

380

Liberty

315

5:00

Lamar

190

N Little Rock

145

Altamont JV A

255

Altamont JV B

180

Buffalo Island

165

 

Jackson Prep Varsity

175

Pingry B

240

CBC-JV

100

Sumner Hill JV

170

Ringling

150

6:30

Heber Springs JV

120

Altamont JV A

310

Algona

200

Lusher Varsity

270

Lovejoy

310

 

Bayside JV

270

Gadsden JV

140

Sacred Heart

230

Buffalo Island

80

Clarksville

145

7:00

Conway JV-A

150

Sparkman B

175

Heber Springs JV

145

Conway JV-B

190

Pingry B

215

 

Altamont JV A

265

Ringling

185

Altamont JV B

250

Gadsden JV

175

Sacred Heart

210

7:30

Elder

90

Harding

155

Heber Springs MS

90

Chaffin A

195

Chaffin B

185

 

St. Ignatius

260

Lusher MS

215

Liberty

350

Morgan

220

Altamont MS

170

8:00

Sacred Heart

270

Sparkman A

270

Buffalo Island

140

Algona

165

Pingry A

505

 

N Little Rock

150

Interstate 35

160

Powdersville

235

Conway Varsity

295

Sparkman B

80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8:30 in Dauphine – “Who Wants to Be a Game Show Host” – all are welcome, but only graduating seniors may audition for a job moderating at next year’s Nationals.  Coaches may sign up to play the game while the students read the questions.  Sign-up sheets for both are at the table in Dauphine


 

SUN.
5/24

Dauphine

CB



Fulton
JR



Cotton Mill
EA



Bienville
SS



Antonine
SM/CO

 

8:20

Gadsden Varsity

245

Coleman

125

Heber Springs JV

150

Jesuit Varsity B

180

Jesuit Varsity A

320

 

Stephens Co.

125

Buckhorn

230

Gadsden JV

225

Conway Varsity

220

McKenzie

85

8:50

Sutton B

310

Pulaski Academy

220

Heber Springs MS

130

Goshen

125

Sutton A

375

 

Challenger

145

Grove

120

Chaffin A

220

Chaffin B

305

Burns Flat

190

9:20

Greenwood Varsity

155

Gadsden Varsity

425

Sacred Heart 

250

Conway JV-A

205

Conway JV-B

120

 

Buckhorn

255

Powdersville

95

Coleman

160

Sumner Hill JV

200

Jesuit JV

340

9:50

Greenwood JHS

250

Elder

170

Jackson Prep MS

195

Anchorage

270

Liberty

220

 

Morgan

215

Goshen

150

St. Ignatius

285

Burns Flat

160

Pulaski Heights

250

10:20

Pingry A

320

Jesuit Varsity A

280

Buckhorn

240

St. Martin’s

285

Gadsden Varsity

215

 

Jesuit Varsity B

140

Lovejoy

185

Sacred Heart

225

Greenwood Varsity

155

Lamar

175

10:50

Grove

205

Challenger

160

Elder

120

Greenwood JHS

200

Jackson Prep MS

370

 

Lusher MS

255

Morgan

275

Evergreen

195

Mount de Sales

280

Burns Flat

135

11:20

Jesuit Varsity A

225

Powdersville

190

Pingry A

415

Greenwood Varsity

205

Stephens Co.

190

 

Jackson Prep Varsity

315

Sacred Heart

220

Conway Varsity

225

Gadsden Varsity

265

Clarksville

265

12:40

Conway JV-B

160

CBC-JV

220

Altamont JV A

310

Jesuit JV

290

Sparkman A

330

 

Sumner  Hill JV

215

Altamont JV B

225

Cotter JV

180

Bayside JV

160

Jesuit Varsity A

255

1:10

Jesuit Varsity B

240

Conway JV-A

165

Pingry A

370

Coleman

120

St. Martin’s

175

 

Sparkman B

120

CBC-JV

190

Ringling

85

Subiaco

335

Clarksville

215

1:40

Burns Flat

250

Liberty

480

Mount de Sales

365

St. Mary Nativity

110

Anchorage

285

 

Pulaski Heights

205

Altamont MS

130

Challenger

155

Lux

265

Grove

150

2:10

St. Martin’s

175

Gadsden Varsity

380

Jesuit Varsity A

270

Interstate 35

175

Sparkman B

145

 

Coleman

205

Subiaco

160

Lamar

180

Lusher Varsity

295

Fruita Monument

185

2:40

Altamont MS

180

St. Dominic

95

Sutton A

330

Sutton B

250

Harding

125

 

Lux

310

St. Mary Nativity

185

St. Ignatius

205

Greenwood JHS

225

Jackson Prep MS

390

3:10

Lusher Varsity

315

St. Martin’s

340

Jesuit JV

255

Jesuit B

255

Greenwood Varsity

270

 

Powdersville

125

Stephens Co.

85

Altamont JV B

165

Bayside Varsity

210

Coleman

115

3:40

Greenwood JHS

255

Mount de Sales

325

St. Dominic

175

Evergreen

140

St. Mary Nativity

125

 

Goshen

190

Harding

155

Pulaski Heights

325

Grove

190

Altamont MS

195

4:10

Fruita Monument

240

Jesuit Varsity A

310

Buckhorn

195

Stephens Co.

205

Jesuit Varsity B

240

 

Interstate 35

195

Cotter Varsity

135

Powdersville

255

Greenwood Varsity

255

Ringling

130

4:40

Grove

150

St. Ignatius

360

Anchorage

215

Greenwood JHS

255

Paideia B

295

 

Burns Flat

210

Heber Springs MS

135

Jackson Prep MS

220

Challenger

185

Evergreen

125

5:10

Jesuit JV

295

Lamar

375

Greenwood Varsity

180

Stephens Co

150

Cotter JV

165

 

Sumner Hill JV

120

Cotter Varsity

85

Subiaco

285

Coleman

180

Heber Springs JV

140

6:20

Elder

120

Lusher MS

280

Greenwood JHS

250

Harding

120

Heber Springs MS

215

 

Lux

330

Orlando Christian

140

Paideia B

240

Burns Flat

255

Pulaski Academy

215

6:50

Interstate 35

W

Jesuit JV

280

Gadsden Varsity

305

Jesuit Varsity B

235

Bayside

265

 

Algona

F

Heber Springs JV

150

N Little Rock

165

Subiaco

210

Stephens Co.

135

7:10

Lovejoy

305

N Little Rock

180

Conway JV-A

215

Heber Springs JV

155

Cotter JV

115

 

Sparkman A

190

St. Martin’s

320

Gadsden JV

280

Sumner Hill JV

245

Jesuit JV

300

7:50

Paideia A

190

Elder

145

Lux

235

Goshen

120

Orlando Christian

145

 

Pulaski Academy

175

Chaffin A

220

Chaffin B

190

Lusher MS

205

Morgan

255

8:20

Lux

355

St. Ignatius

280

Evergreen

F

Lusher MS

210

Chaffin B

190

 

Orlando Christian

120

Paideia A

215

Heber Springs MS

W

Elder

160

Morgan

280

Playoff schedules should be available by 9:45 p.m., posted outside the Dauphine room.